Život na dlh

Autor: Miroslav Kvasnička | 15.7.2011 o 22:47 | (upravené 16.7.2011 o 10:29) Karma článku: 4,73 | Prečítané:  930x

Už niekoľko mesiacov sa v množstve článkov, diskusií každý človek dozvedá, že nie je všetko tak ideálne ako sa zdá a doteraz tvrdilo. Život na dlh, ako jeden z prvkov rozvoja a rastu ekonomiky (to sa tak učí a presadzuje) štátov a teda sveta, má ako všetko 2 stránky. Kladnú aj zápornú. O kladnej by som napísal, v krátkosti, požičiam si na podnikanie, dlh splácam zo ziskov ktoré produkuje firma a po splatení dlhu som v zisku. Aké jednoduché a krásne.

Čo v prípade, že podnikanie „nevyšlo“ a dlh nie som schopný ďalej splácať. Nastáva situácia iná. Ten kto mi požičal však „svoje“ prostriedky (otázka na dlhší článok, koho tie prostriedky sú?) chce späť a žiada o vrátenie, preto ten kto si požičiava musí niečím ručiť (v špecifických prípadoch nie, ale vo väčšine prípadov áno). A v tomto prípade prichádza o to čo založil, teda čím ručil. Takto to funguje u ťažko pracujúcich ľudí, ktorí ani nie svojim pričinením môžu prísť aj o všetko.

Ako je to so štátom, ak nemá dostatočné príjmy? Taktiež nie je tajomstvom, že každý štát má väčšie výdavky ako príjmy (deficit štátneho rozpočtu, napr. 5%, 7% ročne). To znamená, že zarobí menej ako minie. Ktorá banka, inštitúcia, či nebodaj fyzická osoba by požičala takejto osobe či rodine?

Predstavme si, že každý z nás by si koncom roka naplánoval výdavky na čo všetko ich miniete v ďalšom roku (jedlo, oblečenie, doplnky na bývanie, dovolenka, a pod...) a naplánujete si príjmy (zamestnanie, brigáda, a možný ďalší príjem s ktorým budem kalkulovať – ako napríklad príjem do mestskej pokladnice jedného nemenovaného mesta: - príjem z pokút mestskej polície /čo ak nevyberú toľko pokút? / resp. určite vyberú hlava nehlava?!) s tým, že výdavky budú menšie ako príjmy. A začnem míňať. Prvý rok, druhý rok, piaty rok (ktorá rodina by to ešte vydržala?) desiaty, dvadsiaty, až zistím, že „hups“ dlžím rôznym inštitúciám napr. 60%, 80%, 100% alebo aj viac svojho (rodinného) ročného príjmu!

Za akých podmienok, za ako dlho som schopný to vrátiť? Rodina, ako váš „veriteľ“ vám prestáva veriť, a požičanie na splátku od iných je čoraz ťažšie ale i drahšie.

Čo v prípade, ak sa zadlžil štát? V štáte je zadlžené každé ministerstvo, každý kraj, každé mesto, každá rodina, väčšina jednotlivcov? Súčet všetkých dlhov je ďaleko, niekoľkokrát väčší ako súčet všetkých príjmov. Kto a kedy to splatí?

Ale otázka je ďaleko horšia. Z čoho sa to splatí? Kde, ako, odkiaľ sa zrazu nájde 340 mld € na splatenie dlhu štátu, a ďalších 100-viek mld. € iných štátov, keď dnes nie sú schopný splácať ani svoje mesačné, či ročné splátky, podľa splátkového kalendára?

Napadá ma otázka z jedného filmu: Zaujímalo by ma, kde urobili súdruhovia politici (ekonómovia) chybu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?