Dlh Grécka je cca 340 mld. €, cca 160% HDP (čísla sa líšia, presné čísla možno nevie nik :) ). Prvý záchranný balík v roku 2010 bol vo výške 110 mld. €. Druhý záchranný balík bude vo výške 109 mld. €. Úroková sadzba by mala byť v rozmedzí 3,5 až 4,0% p.a. (čo je o 1 % menej ako doposiaľ).

Pri 3,5% a sume 100 mld. € je to 3,5 mld. € za rok, pritom prvých 10 rokov budú splácať len úroky. Takže za 10 rokov ďalších 35 mld. €, čo je cca 10% dnešného gréckeho HDP (predpokladám, že v najbližších rokoch klesne).

 

Takže výška dlhu bude:

Aktuálny dlh 340, z toho potrebujú splatiť min. 50%, t.j. 170,

Prvý balík 110,

Druhý balík 100,

Úroky 35.

Spolu cca 415 mld €.

 

Výnos z privatizovaného majetku sa odhaduje na cca 50 mld. €, pritom by bolo zaujímavé „zistiť“ (ibaže, kto z pracujúcich ľudí v únii by na to mal čas...), koľko peňazí by Grécko získalo v rámci ziskov podnikov za 15 či 30 rokov, čo je splatnosť aktuálneho dlhu.

Takto si EU zabezpečí dotlač ďalších „bezcenných“ papierikov v objeme niekoľko mld. €, ničím nekrytých, ešte aj s výnosom min. 3,5% ročne. Čo samozrejme zvýši infláciu v EU a ich hodnota opäť bude klesať.

Výhodou úveru je, ak je inflácia čo najvyššia pri konštantnej splátke úveru. Takže ak inflácia bude nad 3,5% Gréci môžu byť „spokojní“.

Nakoniec z toho Gréci vyjdú najlepšie. Pomíňali všetky peniaze, ktoré ani nedokázali zarobiť (to je krása kapitalizmu) pretože boli požičané. Celá únia im dá ďalšie peniaze, navyše sa tvária urazene a ešte budú využívať granty EU na obnovu a rozbeh ekonomiky.

Problém budú mať so splácaním dlhu, pretože kde nato zoberú peniaze?

Potrebujú splatiť cca 400 mld. € v najbližších 10 rokoch (resp. v 11.) To je cca 40 mld. € ročne, t.j. cca 3,33 mld. € mesačne. To je cca 100 mld. bývalých SKK (korún slovenských) mesačne!

Ó, veľkí ekonómovia našej super Únie, kto z Vás sa čo i len „zamyslel“ nad splátkovým kalendárom, nedajbože sa to pokúsil aj niekto aspoň ako tak približne vyrátať?

Reštrukturalizácia tohto akože Gréckeho dlhu je opäť super zámienka na dodotovanie ekonomiky peniazmi, tým sa opäť peniaze prelejú do určitých vreciek a budú si ich majitelia počítať a budú sa usmievať ako pri odovzdávaní Oskarov na červenom koberci.

Gratulujem páni a dámy. Robíte to skvele!

Klobúk dole.

PS: kde sa dá vyoperovať chrbtová kosť... ?